Малко известни факти за кафе Робуста:
Има видове Робуста, които се класифицират като като „specialty coffee” (специално кафе)
Фините Робусти се определят като „Робуста без дефекти“, равностойни на специалните Арабики, в които кафето показва уникални и желани характеристики, произтичащи от комбинация от сортова генетика, микроклимат на произхода и най-добрите практики за отглеждане и обработка. С други думи, когато Робуста се култивира и обработва със същото внимание към детайла, както специалните кафета от сорт Арабика, може да се получи напитка, също така богата на аромати и вкусови нюанси.
Все пак, има някои основни разлики във вкуса между Робуста и Арабика. Робустите обикновено са с по-малко „цитрусови“ нотки. Тъй като киселинността е тясно свързана с усещането за сладост, те всъщност са по-малко сладки. Робустите имат повече хининова киселина – присъщия горчив вкус на тоника, и по-високи нива на калий, което допринася за по-соления вкус. Въпреки това, при добра обработка на Робустата, нивото на калий може да бъде понижено и от там по-соленият послевкус.
Качествата на Робустите се влияят от микроклимата
Подобно на кафе Арабика, сорта Робуста се влияе от микроклимата, в който расте. Поради това различни региони на отглеждане са известни с производството на различни вкусови профили. Робустите от Южна Америка са с известна с киселинност, нотки на карамел, шоколад, лека сладост и меко усещане в устата. Виетнамските имат по-ниска киселинност, силно тяло и пикантен, землист вкус и вкус на ядки. Индонезийските робусти също са пикантни, с нюанси на шоколад и цитруси. Робустите от Африка се различават в различните региони, но като цяло са със землисти и ядкови вкусове. Танзанийските робусти са особено добре известни с винен, плодов и ядков профил.
Сорт Робуста има по-голямо генетично разнообразие
Основната причина Робуста да е по-генетично разнообразна от Арабика е, че е „алогамна“. Това означава, че използва прашец от други цветя, и от други растения Робуста, за да се оплоди. При такова кръстосано оплождане има много по-голям шанс растението да еволюира от само себе си. От друга страна, Арабиката е „автогамна“, което означава, че се опрашва с прашец от същото растение.
Тъй като климатът се променя, кафените растения се сблъскват с по-чести случаи на необичайно време и болести. Генетичното разнообразие на по-плодородното растение Робуста може да бъде ключът към оцеляването на кафето в условия на слани, наводнения и вредители в бъдеще.
Генетичното разнообразие на Робуста може да се окаже ключово и за поддържането на сортовете Арабика. Вече има селектирани хибриди на кафе Арабика от Арабика и Робуста, като Колумбия и Катимор. Те са с по-висока устойчивост на болести („ръжда“ по листата), както и устойчивост на вредители по кафето. Тази тенденция вероятно ще продължи.
Робуста е универсален сорт
Кафе Робуста е ключова съставка както в много масови, така и в specialty кафе рецепти. Ползата от добавянето й е, че в зависимост от съотношението, тя намалява ярката киселинност на много Арабики. Робустата добавя по-кремообразно усещане в устата, повече тяло и по-дълъг послевкус към блендовете. Придава на кафето приятен послевкус, наподобяващ черен шоколад.
Също така, Робустата се използва основно за производството на разтворими кафета.
Освен това, висококачествената „фина“ Робуста се използва и самостоятелно, както single origin Арабика, за приготвяне на гурме кафе напитки. В тях има такива богати нюанси и красота, че би било грешно да ги поставяме в смес.
Кафе Робуста има по-голяма търговска значимост
Робуста е по-устойчивият сорт, и предвид промените на климата, тя има все по-голяма тежест в общата консумация на кафе. Сушата, покачването на температурите и други климатични промени, ще продължат да ограничават местата, където сорта Арабика вирее добре. Това все повече оказва влияние върху цените и наличността на Арабиките. Кафе Робуста може да расте на по-ниска надморска височина и в по-горещ климат и като цяло е по-малко „капризно“ от кафе Арабика.
Кафеното растение Робуста дава повече плод от сорта Арабика и има по-кратък цикъл на зреене, което му отрежда главната роля за задоволяване на световното търсене.