Това е въпрос на лично предпочитание, но нека да разгледаме ползите и недостатъците от това да подсладим кафето си или не.
Защо без захар?
- Много хора пият кафе заради ободряващите му свойства. Какво се случва обаче с кофеина, когато добавим захар? Най-общо казано: неутрализираме действието му. Първоначално изпитваме прилив на енергия, поради комбинираното действие на захарта и кофеина. След това обаче настъпва спад – захарта повишава нивата на инсулин в тялото ни, причинявайки сънливост и умора. Така захарта противодейства на кофеина и постиска по-дълготрайният му ефект. Ако целта ви е да се събудите сутрин, или да се презаредите с енергия през деня, по-разумно е да не подслаждате кафето си.
- Кафето е известно и като добро средство за изгаряне на мазнини – отново благодарение на кофеина, който стимулира метаболизма. Приема на захар обаче увеличава инсулиновите пикове, а това в голяма степен блокира ефекта на кофеина върху метаболизма.
- Кафето има антибактериални свойства, които помагат срещу бактериите в устната кухина, причиняващи кариеси и зъбен камък. Когато пием кафе без захар, се възползваме максимално от тези антибактериални свойства като превенция срещу кариеси.
- Както кафето, така и чаят (черен, зелен) са ценени и заради съдържащите се в тях антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане. Действието на тези антиоксиданти е оптимално, когато консумираме кафето без захар.
Защо със захар?
Смята се, че захарта помага да се прикрие неприятният горчив вкус на кафето, когато то не е с добро качество или е изпечено твърде тъмно (dark roast). Това обаче не може да се твърди еднозначно – ако кафето е с лош вкус, ще е необходима много захар, за да стане годно за пиене, а тогава вече не е точно кафе.
Захарта, подобно на солта или черния пипер, всъщност действа като „подправка“ и подобрява вкуса. Тя не прикрива, а напротив – подчертава вкуса и аромата на напитката. В случай на ниско качество на бленда, от който е приготвена, захарта само ще подчертае дефектите.
Захарта може значително да промени вкуса на кафето, като балансира естествената му горчивина и засили сладостта му. Това важи в особена степен за деликатните Арабика сортове, с уговорката, че подслаждането трябва да е по-скоро символично. Ето какво се случва с вкуса на кафето:
- Намалява горчивината: Кафето естествено съдържа горчиви съединения, а захарта помага да се смекчи тази горчивина, правейки вкуса на кафето по-мек.
- Подобрява вкуса: Сладостта на захарта може да подчертае други фини вкусове в кафето, като плодови или шоколадови нотки, като създаде контраст с горчивината.
- Променя текстурата: Захарта също добавя лек вискозитет или наситеност, особено когато се разтвори напълно, правейки кафето да се усеща по-гладко и плътно.
- Балансира киселинността: Кафето може да има цитрусов, или кисел вкус, който захарта ще смекчи, и ще направи напитката по-завършена и балансирана.
Разбира се, количеството захар, което добавяте, влияе на степента на тези вкусови промени. Малко захар (дори няколко кристалчета) е достатъчна, за да омекоти и „изглади“ леко вкуса на кафето. Ако е твърде много обаче, напитката се превръща в десерт 🙂
И накрая, без да сме убедени в твърдението (но все пак, знае ли човек?!):
Проучване показва, че тези, които обичат кафето без мляко и захар може да са психопати… Според проучването, проведено в Австрия и публикувано в списание Appetite (издание на Sience Direct), съществува връзка между страстта към черното кафе и садизма и агресията.
Нека обобщим: ако обичате кафето си чисто, ще се възползвате изцяло от полезните му свойства и естествените му аромати. Все пак, малко захар не вреди, дори напротив – тя ще балансира вкуса на кафе напитката (а може би дори и психичното здраве!)