Веществата, към които организмът лесно се пристрастява, са много и всеки знае наизуст лошите такива: наркотици, цигари, алкохол. Но дори към захарта и други на пръв поглед безобидни субстанции може да се развие силна зависимост. Една от най-популярните напитки – кафето, също може да бъде пристрастяваща, макар че тези, които го консумират над разумните граници, по-скоро не го признават.
Помощта на популярната тонизираща напитка е безценна сутрин и в часовете от деня, когато умората натежи. Освен ободряващо действие, кафето в ограничени дози има положителен ефект върху здравето. Доказано е, че стимулира кръвообращението, облекчава главоболието, стимулира нервната система и е мощен антиоксидант.
Въпреки това, редовният прием не е препоръчително да надвишава 4 кафе напитки на ден, за да не провокира появата на неприятни последици като раздразнителност, сърцебиене, безсъние и др. Кофеинът се съдържа не само в кафето, но и в енергийните напитки, шоколада, содата, черния чай, какаото и в някои лекарства. Но в определени случаи употребата му в по-големи количества може да доведе до пристрастяване.
Как учените обясняват причините за пристрастяването към кафето?
Максималната си концентрация в организма кофеинът достига около 1 час след консумация, като ефектът му може да продължи до 6 часа. По структурата си той наподобява аденозин – молекула, произвеждана от мозъка. Това позволява на кофеина да заеме местата на аденозина, чиято роля е да създава ефекта на умората. След като спре действието на тази молекула, ние усещаме прилив на енергия.
От друга страна, поради невъзможността аденозинът да се абсорбира, започва производство на адреналин. Затова някои учени смятат кофеина не за стимулант, а по-скоро за активатор за създаването на стимуланти.
Когато кофеинът се усвои от организма, всички молекули заемат обратно местата си. Ако с времето тялото усвоява повече кафе, клетките увеличават количеството на аденозинови рецептори и затова човек изпитва нужда от повече кафе, за да ги блокира.
При рязък отказ от кофеина започва разграждане на натрупаните молекули и съответно се появява главоболие. Нужни са 7-12 дни период на въздържание, за да успее мозъкът да регулира рецепторите и молекулите си и да влезе в норма.
Можем ли да избегнем пристрастяването?
За да определите дали сте се пристрастени към кафето, се замислете дали можете да издържите сутрин без обичайната чаша кафе, дали ви боли глава, или сте нервни, ако сте лишени от напитката. Признак на зависимост е и ако дневният прием на кафе е около и над 5 напитки.
За да избегнете прекалената си физическа, а и емоционална зависимост от кофеиновата напитка, опитайте следното:
Не надвишавайте дневната доза
Счита се, че консумираното кафе не трябва да надвишава 4 напитки дневно. Напомняме обаче, че късото еспресо съдържа много по-малко кофеин от дългата напитка и от филтърното кафе. Не е препоръчително да облекчавате тревожно състояние с кофеин, особено ако сте хипертоници.
Останете хидратирани
Поради диуретичния ефект на кафето, за да компенсирате увеличеното отделяне на течности, пийте повече вода. Неслучайно в някои страни, сред които Италия, е прието кафето да се сервира с чаша вода.
Намалете стреса
За да се преборите с кофеиновия глад, се постарайте да ограничите стреса. Когато тялото е тонизирано и бодро, нуждата от повече кафе ще отпадне. Можете да го постигнете с балансирано хранене, достатъчно сън и физическа активност.
Говорейки за пристрастяване към любимото кафе, причината може да бъде не само кофеинът. Много често сме привързани към ритуала със сутрешната чаша от напитката – силното предпочитание към вкус, аромат, определена марка или специален начин на приготвяне. Както всяко нещо, важно е да консумираме и кафето с мярка, за да ни носи само здравословни ефекти и приятни емоции.